02 February 2014

oblíbené.
Už se vás někdo někdy zeptal "jaké je tvé oblíbené slovo?"
Já jsem se s otázkou setkala několikrát. Pokaždé mě uvrhne v nejistotu. Surově mě vydá napospas nekonečnému oceánu jazyka, na jehož vlnách se zmítám jako prázdná pet láhev. Množství slov se v mžiku mění v abstraktní celek, z něhož nejsem schopna extrahovat jediný konkrétní výraz, který by mohl být potenciální odpovědí na onu otázku. Jistě existuje pár seskupení písmen, na kterých lpím více než na jiných. Obskurní. Spektakulární. Jezevčík. Jenže co působí, že k nim cítím větší náklonnost, než třeba ke slovům lampa, neskromný nebo aorta? Jejich význam? Kontext? Grafická podoba? Zvuk? Nevím. Nemám žádné vyvolené slovo, jehož vyřčením bych začínala den. Možná mám oblíbená slova v rámci určitých komunikačních situací. Ale to otázka zjistit netouží.

Zato mám oblíbenou větu. Le cadavre exquis boira le vin nouveau. Znamenitá mrtvola vypije nové víno. Má slabost pro ni se váže k obsahu i formě ve více rovinách. Cadavre exquis je surrealisty vynalezená umělecká hra, na jejímž principu vznikla i samotná věta. Slova se tahala náhodně z klobouku, čímž se rodila neotřelá spojení. Ve verzi kresebné se jedná o přikreslování částí obrázku k celku, který je skryt a odhalen až na konec. Další důvod, proč je mi věta sympatická, je klasifikování mrtvoly jako "znamenité". Jedná se sice o můj překlad, takže se výklady můžou  lišit, ale mně se to zdá adekvátní. Mrtvola je posuzována z kvalitativního, vizuálního hlediska, ha!

To vše tu píšu, abych vám osvětlila význam mé nové výzdoby nadpostelového prostoru, jež jsem realizovala včera pro narušení své už tak značně pokulhávající studijní disciplíny. Kromě kultovní věty pár mých koláží & jiných výplodů, klobouk, pro který je má hlava příliš malá, a z něj bezvládně visící z francouzského moře vyplavené dřevo, svým tvarem připomínající kost.

Tak co. Jaké je vaše oblíbené slovo? Nebo věta? Výkřik? Nadávka? 

10 comments :

 1. Mám jich více objetí (protože je skvělé), sedmikráska, super, a spánek.

  ReplyDelete
 2. ostružina a pak má ráda ostrov, ale líp by byl ostrof...

  ReplyDelete
 3. Attraversiamo - Elizabeth Gilbert

  ReplyDelete
 4. Slovo: Platejs.
  Věta: Je kiffe zapper la téloche. (prostě geniální slangová smíchanina :))
  Nadávka: Ty implantáte! (vymyslela má malá sestřička a vžilo se to)

  ReplyDelete
 5. Spis ja se ptala ostatnich :) Me oblibene slovo je prozatim anglicke - Lolipop. Zaramovane obrazy jsou tva dila, vsak? Skvele!

  ReplyDelete
 6. To se hezky liší! .)

  @Simply MeMe: ano ano, děkuju! :)

  ReplyDelete
 7. Vlastne mám pár obľúbených slov, väčšinou sú však v inom než rodnom jazyku. Napr. kobliha, aubergine. Bolo by ich viac, no zabúdam ich, občas sa mi však nejaké veľmi zapáči :D A nadávky? Do prkýnka a suka bľať :D No a tvoja výzdoba je skvelá!

  ReplyDelete

Thank you for the finger movements you invest in writing a comment ! .)

česky/ english/ français