01 December 2012

výstava _ Jan Švankmajer


Jan Švankmajer je pro mě jedním z nejvíce fascinujících umělců na české scéně. Proto jsem nemohla skrýt svou radost, když jsem se dozvěděla, že má v Domě U Kamenného zvonu samostatnou výstavu nazvanou Možnosti Dialogu. Tím spíš, že v poslední době byl zastoupen na více výstavách - z těch, co jsem viděla a o kterých jsem vám krátce poreferovala např. Jiný vzduch ve Staroměstské radnici nebo Cykly ve Smečkách. Je vidět, že surrealismus je jako umělecký směr stále živý a že je o něj zájem, což mi jako nadšenci pochopitelně dělá radost.

Výstava, kterou se chystám navštívit ještě jednou v okomentované formě, sestává ze dvou pater galerie plných Švankmajerových imaginativních předmětů. Vitríny s exponáty jsou v místnostech navršeny na sebe, na stěnách visí jeden obraz vedle druhého - rozhodně tedy je co zkoumat. Už podtitul výstavy - "Možnosti dialogu mezi filmem a volnou tvorbou" napovídá, že většina prostoru bude věnována objektům spojených s autorovými nezaměnitelnými animovanými filmy - nahlédneme například do schémat k nejnovějšímu filmu Přežít svůj život (viz obrázek nahoře), vystaveny jsou i samorosty z Otesánka, monumentální kulisy k Něco z Alenky (nikdy bych neřekla, že můžou být tak velké - interiéry v "životní" velikosti), nebo pochybné atributy z filmu Spiklenci slasti. Ostatně, samotná výstava se jmenuje podle krátkého filmu, který vidíte níže.
Tím však plejáda nejšílenějších výplodů nekončí; hned v předsálí narazíme na Mineralogickou nutrii (o té se zmiňovala Olga), kterou si asi přeju k vánocům (haha), v patrech potom na kresby a sochy imaginárních stvoření; také mnoho taktilních předmětů, kterými je Švankmajer proslulý. Vznikají nejčastěji zabořením ruky do hlíny ve spontánním gestu - není kladen důraz na vizuální podobu, ale na vyjádření pocitu, okamžiku. Jako hlavní témata bych označila sny, erotiku, neobvyklou formu zvířat či věcí; část výstavy odkazuje na Arcimbolda.
Opakoval se i můj trapný okamžik z výstavy Jiný vzduch - při pohledu na exponát Sen jsem propukla v smích (koho by nechaly chladným housky na slepičích nožičkách?).

Švankmajera mám ráda proto, že je to osobnost. Vzhledem k množství filmů, které vyprodukoval, je jasné, že je to takový umělecký workoholik - to vám dojde nejlépe, když objevíte komplexní proces vzniku Přežít svůj život. Svůj styl prakticky nezměnil, nepřizpůsobuje se trendům a zůstává věrný svým snům a imaginaci, jak říká. Surrealismus je pro něj ztvárněním tužeb, nejspontánnějších pocitů, ztělesněním dětinskosti. A přesně to z výstavy vyzařuje.
zdroj obrázku: www.aktualne.centrum.cz
Není to výstava na půl hodinky; kdo se rád odváže od reality, bude zcela jistě spokojen. Čas jít žasnout nad skvěle šílenými výtvory máte do 3. února 2013.

6 comments :

 1. milujem Švankmajera, nikdy ma neprestane fascinovať jeho umelecké cínenie, nápaditosť a cit pre jednotlivé skryté detaily a ešte o čosi viac milujem jeho krátke filmy, Meat love je srdcovka a fakt by som o ňom dokázala básniť :D

  ReplyDelete
 2. zúčastni se u mě giveaway o tričko podle vlastního výběru :)

  ReplyDelete
 3. Same here^^ vsetko podstatne tu odznelo v komente nadomnou.. :)

  ReplyDelete
 4. Tout d'abord je suis désolée de ne répondre que maintenant :$ !
  Comme tu me demandais ce que je voulais faire après le bac et que je me suis rendu compte que je ne savais pas vraiment quoi répondre, j'ai évité la question et après j'ai oublié (shame on me)...

  Si je me souviens bien tu es dans un lycée français ? Ça veut dire que tu passes le même bac qu'en France et que tu as les mêmes cours ou pas tout à fait ??
  En tout cas c'est génial si tu fais les Beaux-Arts après, en France en plus!!

  Finalement pour te répondre, pour l'instant je compte faire une "licence humanité", c'est à l'université, il y a plusieurs matières littéraires (littérature, philo, langue, histoire) avec soit l'option histoire de l'art, soit l'option cinéma&théâtre. Mais je ne sais pas du tout si j'ai des chances d'être prise...

  En tous cas bon courage à toi pour cette année :)

  J'ai regardé la vidéo de cet article, j'aime particulièrement le baiser!

  Bisous xxx

  ReplyDelete

Thank you for the finger movements you invest in writing a comment ! .)

česky/ english/ français