24 November 2012

the absurd world

V těch nejnáročnějších dnech je důležité uchovat si dostatečnou míru šílenství, jen tak se dá čelit všem absurditám, které jsou před nás kladeny. Momentální situace by se dala popsat slovy z Wodehouseova Až naprší a uschne, totiž složitým soukolím.
Aby bylo jasno, Wodehouse mám dost ráda, byť ho nečtu systematicky. Někomu typický anglický humor nesedí. Ať takovým lidem klidně leží, mně přivozuje výbuchy hurónského smíchu.

Něco k zasmání jistě najdete i v programu Festivalu Francouzského Filmu, který je až do středy v kinech Světozor, Lucerna a v Kině 35 (francouzský institut). Můj dojem ze včerejšího Exercice de l'Etat (Ministr) je poněkud rozporuplný. Film, zachycující prostředí vysoké politiky, jsme sice podle slov režiséra měli vnímat "v lidském, ne politickém měřítku", ale do hlavy hlavního hrdiny, ministra dopravy, nás nahlédnout téměř nenechal. Překvapivý úvod, kde nahá žena v prázdné kanceláři leze do chřtánu krokodýla, je jediným kreativním momentem celého filmu, který byl připravován 7 let. Ukáže se, že jde o ministrův sen, ale dále se s motivem nijak nepracuje, žena už ve filmu nefiguruje, s další snovou vložkou se bohužel už také nesetkáme. A v tomto stylu se film nese celý - jaksi nesoudržně kolážovitý. Nenalezla jsem v něm žádný převažující motiv; stále sledujeme chaotické politické ústrky, změny názorů, posloucháme jeden telefonát za druhým... ale jako by to nikam nevedlo. Vynoří se nová epizoda, aby vzápětí byla vystřídána jinou, je odtržená, bez spojení s nadcházejícími událostmi. Myslím, že by filmu prospělo, kdyby šílená změť linií byla trochu limitována a rozvedena do větších detailů - tak bychom si mohli i udělat nuancovanější názor na ministra a celou problematiku.

Možná to byl právě záměr - hodit diváka do šíleného světa, kde se dá jen obtížně orientovat a jeden problém je střídán druhým. Ministr, který byl středem celého filmu, byl také věrohodně nesympatický -  kariéristický, egocentrický, veškerou práci za něj dělali poradci, figurka zmítaná rozhodnutími jiných. Některé momenty byly celkem silné - např. návštěva u ministrova nového řidiče; psychotická hudba mnohým scénám dodala zvláštní skličující atmosféru. Plus dávám za nepředvídatelný vývoj děje a závěr.

4 comments :

 1. Já byla včera na "Kuře na švestkách" a to bylo super! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. to se mi podle popisu zdálo moc patetický, tak jsem se tomu radši vyhnula :D tak je fajn, že ti to vyšlo .)

   Delete
 2. Ministr mě zrovna moc nenalákal, ale mám tam jiné favority, snad stihnu vidět vše!:)

  p.s. Wodehousovy knihy miluju! líbí se mi, že v knihovně pořád nacházím nové a nové, nekonečná zásoba smíchu!

  ReplyDelete
 3. me vzdy absolutne pobavi tve fotky u dveri!

  ReplyDelete

Thank you for the finger movements you invest in writing a comment ! .)

česky/ english/ français